Muzeum Narodowe

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ponad 800 tysięcy eksponatów - dzieł sztuki polskiej i światowej. Pochodzą one ze wszystkich epok, od antyku do współczesności, i obejmują  malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej. 
Unikatami są: Galeria Faras (największa w Europie kolekcja zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu wczesnochrześcijańskiego), Galeria Sztuki Średniowiecznej (unikatowe rzeźby, malarstwo tablicowe i złotnictwo ze wszystkich regionów związanych historycznie z Polską w epoce średniowiecza, uzupełnione o średniowieczne dzieła stworzone w innych rejonach Europy) oraz największy polski obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki (426 x 987 cm). 
Specjalne miejsce w zbiorach zajmują obrazy odzyskane, zrabowane z warszawskiego Muzeum Narodowego podczas II wojny światowej: „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego,  „W pracowni malarza” Leona Wyczółkowskiego, „Nagonka na polowaniu w Nieświeżu” Juliana Fałata  i „Murzynka” Anny Bilińskiej. Obecnie są poddawane konserwacji, dzięki której będą mogły być prezentowane publiczności.
Supernowoczesne oświetlenie ledowe, którym mogą poszczycić się tylko nieliczne muzea na świecie, jest chlubą MNW. Reflektory LED umożliwiają dostosowanie natężenia światła do każdego obrazu z osobna tak, aby jak najlepiej wydobyć jego walory. 
Siedzibą Muzeum Narodowego jest modernistyczny gmach stojący w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Warszawie – w pobliżu mostu Poniatowskiego i ronda de Gaulle'a. 
Uroczym miejscem odpoczynku jest dziedziniec im. profesora Stanisława Lorentza z ławkami i leżakami, fontanną oraz przytulną kawiarenką Cafe Lorentz. (Profesor Lorentz był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 1936-1982, bardzo zasłużonym w ratowaniu najcenniejszych dzieł sztuki podczas II wojny światowej).
Warto wiedzieć, że po drugiej stronie budynku znajduje się malowniczo położony na skarpie Wiślanej park Na Książęcem. Niegdyś były to ogrody należące do księcia Kazimierza Poniatowskiego – najstarszego brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Aktualne wystawy:
Aleksander Gierymski 1850–1901
20 marca – 10 sierpnia 2014

Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo…
28 marca – 22 czerwca 2014
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Pokaz XIX-wiecznych fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku z kolekcji Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych MNW
20 marca – 10 sierpnia 2014

Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich
6 marca 2014 – 12 czerwca 2014
Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule

W królestwie Ozyrysa i Anubisa
od 15 października 2013

  


Get it on Google Play