Willa Hasenfeldera, Nowy Tomyśl

Eklektyczna willa została wzniesiona ok. 1880 roku. Jest to budynek dwukondygnacyjny, symetryczny, posiadający zwartą i regularną bryłę o dobrych proporcjach. Poszczególne kondygnacje rozdziela ozdobny gzyms z fryzem złożonym ze sztukaterii. Okna mają bogate obramienia, a narożniki budynku zostały wykończone zróżnicowanym na kondygnacjach boniowaniem. Na uwagę zasługuje ozdobna elewacja, na której jasne dekoracje koloru piaskowego zestawione zostały z kolorem cegły, z której wykonano płaszczyzny wypełnień. Całość wieńczy pokaźny i ozdobny gzyms, a nad nim znajduje się attyka z tralkami.

W latach 1890 – 1912 willa była w posiadaniu mistrza murarskiego Hermana Hasenfeldera.W 1918 roku, od ówczesnego właściciela domu Waldemara Paecha, posiadłość zakupił nowotomyski przedsiębiorca Walter Maennel. Przed II wojną światową właścicielami willi zostali George Temme i jego żona Käte.

Po wojnie znajdował się tutaj Urząd Ziemski, następnie Urząd Bezpieczeństwa, późniejPosterunek Milicji, a obecnie budynek jest siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.


Get it on Google Play