Wiklinowy deptak, Nowy Tomyśl

Ulica Mickiewicza łączy ze sobą dwa nowotomyskie place, pl. Niepodległości z pl. Chopina. Jest to jedna z najstarszych części miasta, która dawniej nazywana była ulicą Złotą. Nazwa miała wskazywać na „złote interesy”, jakie robili mieszkający tutaj kupcy.

Od kilku lat miejsce to jest powszechnie nazywane „wiklinowym deptakiem”. 1 maja 2004 roku odbyła się tutaj 4 edycja imprezy plecionkarskiej pod nazwą Piknik z Wikliną.Wówczas miejscowi plecionkarze wykonali wiele finezyjnych form wiklinowych, które ozdobiły tę część Nowego Tomyśla.

Powstanie wiklinowego deptaka zbiegło się z datą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie to wskazywać miało na otwarcie się nowotomyślan na nowe wyzwania i możliwości. Spacerując ulicą Mickiewicza można podziwiać wykonane z wikliny parasole chroniące przed słońcem, gazony, dekoracje elewacji, a także kwietniki obsadzone kwiatami. W okresie wakacyjnym największe zainteresowanie turystów wzbudza wiklinowa postać Tomysa, siedząca na tarasie kawiarni „Agatka”.

W 2005 roku Wielkopolska Organizacja Turystyczna przyznała wiklinowemu deptakowiI miejsce w kategorii: turystyka piesza w konkursie na Najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce.


Get it on Google Play