Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Krakowie od ponad stu lat dzieli się pasją poznawania rozmaitych sposobów życia. Zgromadzona tu kolekcja etnograficzna – największa i najstarsza w Polsce – obejmuje obiekty pochodzące z terenów etnicznie polskich, ale także zbiory europejskie oraz pozaeuropejskie, pozyskane przez badaczy i podróżników.

Wystawa stała „Polska kultura ludowa” mieści się w budynku dawnego Ratusza, w samym centrum krakowskiego Kazimierza (pl. Wolnica 1). Opowiada o wiejskiej rzeczywistości, przenosi do wnętrz izb i tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, w chwile codzienne i momenty odświętne. Poprzez stroje, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, rzeźby i obrazy przedstawiające świętych wprowadza w rytm życia wpisanego w cykl pór roku i świąt.  

Szczególnym miejscem jest „OD-NOWA” – tu wystawę stałą można oglądać w trakcie przemiany. Przestrzeń pełną wiosennych znaczeń i symboli odradzającego się życia tworzy m.in. zbiór kilkuset pisanek prezentowanych w nowej aranżacji.

W drugim budynku Muzeum, Domu Esterki (ul. Krakowska 46), organizowane są wystawy czasowe – stanowią one komentarz do zjawisk współczesnych, nadają także nowe konteksty stuletniej kolekcji.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków
tel.: (12) 430 60 23
fax.: (12) 430 63 30
www.etnomuzeum.eu
fb/etnomuzeum.krakow


Get it on Google Play