Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najstarszy polski Ogród Botaniczny został założony w 1783 r.  

Ogród leży w Dzielnicy Wesoła, częściowo na dawnych obszarach zalewowych Wisły. Pierwotnie był ogrodem położonym przy pałacu Czartoryskich. Niewiele wiadomo na temat wyglądu pierwszego ogrodu, ale pewne jest, że w południowej części kończył się na starorzeczu Wisły (obecnie jest to staw znajdujący się w centrum ogrodu). W 1752 r. posiadłość została kupiona przez jezuitów (upamiętnia to napis na kamiennym portalu wewnątrz budynku), a po kasacie zakonu w 1777 r. znalazła się w dyspozycji Komisji Edukacji Narodowej. I to właśnie podczas reformy Akademii Krakowskiej, obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzonej z ramienia Komisji przez Hugona Kołłątaja, w 1783 r. powstał Ogród Botaniczny. Był jednostką pomocniczą przy nauczaniu historii naturalnej. Niedługo później, w 1792 r. założono Obserwatorium Astronomiczne, które działało w tym miejscu do 1976 r. Astronomowie prowadzili także obserwacje pogody – najstarsze zapisy pochodzą z XVIII w., ale od 1825 r. prowadzone są bez zakłóceń i przerw. Po przeniesieniu Obserwatorium Astronomicznego opiekę nad stacją meteorologiczną wraz z jej archiwum przejął Zakład Klimatologii UJ. Od 1958 r. obok stacji historycznej funkcjonuje stacja na ternie ogrodu, włączona w krajową sieć punktów pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Collegium Śniadeckiego, bo tak nazywa się dzisiaj budynek dawnego pałacu mieścił sale wykładowe, obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne a nawet mieszkania dyrektorów ogrodu. Dzisiaj znajduje się w nim Instytut Botaniki UJ oraz ekspozycja muzealna dotycząca historii ogrodu oraz botanicznych wypraw tropikalnych.

Ogród kilkakrotnie powiększany, uzyskał ostatecznie powierzchnię 9,6 ha. Znajduje się w nim ok. 6000 gatunków i odmian roślin. Na terenie ogrodu znajdują się trzy kompleksy szklarniowe. Victoria – zbudowana na miejscu najstarszych, XVIII-wiecznych szklarni, znajdują się w niej m.in. kolekcje sukulentów, roślin epifitycznych oraz zjawiskowa wiktoria brazylijska; Holenderka – zamknięta dla zwiedzających, mieści zasadniczą część kolekcji storczyków; Jubileuszowa – prezentuje m.in. kolekcję palm i sagowców, roślin mięsożernych, roślin użytkowych. Część kompleksu szklarni Victoria służy za miejsce zimowania roślin wystawianych latem na zewnątrz. W opróżnionej szklarni odbywają się koncerty, wernisaże, warsztaty itp.

Ogród oprócz funkcji dydaktycznej (kształcenie studentów biologii, farmacji, ogrodnictwa), jest także miejscem relaksu krakowian i turystów, gości także grupy muzyków, poetów czy malarzy.


Get it on Google Play