Plac Wszystkich Świętych

Plac ten zajmuje dziś przestrzeń pomiędzy kościołem oo. Franciszkanów i ul. Grodzką. Przed lokacją miasta (1257 r.) wraz z przyległym placem Dominikańskim należał do położonej tu osady targowej. Obecny kształt zyskał po rozebraniu w XIX wieku opuszczonego kościoła Wszystkich Świętych (pochodzącego z XIII wieku). Jego model ustawiony na skwerze przypomina, jak wyglądał i upamiętnia miejsce, gdzie się znajdował.

Nieco na uboczu stoi Pałac Wielopolskich, od 1864 roku siedziba władz miasta. W roku 2007 przestrzeń placu uzupełniona została nowoczesną architekturą konferencyjno-wystawienniczegoPawilonu Wyspiańskiego (proj. Krzysztof Ingarden), w którym mieści się również Punkt Informacji Miejskiej.

Na zieleńcu przed głównym wejściem do magistratu stoi pomnik XIX-wiecznego prezydenta Krakowa Mikołaja Zyblikiewicza. Ustawiony w roku 1887, skutkiem kaprysu jednego z wpływowych krakowskich posłów został stąd usunięty (1953 r.), ale zachował się i ponownie odsłonięto go w roku 1985. Nieopodal, na placyku przed kościołem oo. Franciszkanów ustawiono (1938 r.) - jeden z najznakomitszych w Krakowie - pomnik pierwszego prezydenta Krakowa z doby Autonomii Galicyjskiej, Józefa Dietla, przedstawionego w todze i z berłem rektorskim w ręku. Autorem monumentu był wielki polski rzeźbiarz Xawery Dunikowski.

Źródło: krakow.travel


Get it on Google Play