Synagoga Nożyków

Jedyna czynna do dziś przedwojenna synagoga w Warszawie. Wzniesiona w latach 1898-1902 z inicjatywy Zalmana i Rywki Nożyków. W czasie II wojny światowej znajdowała się na terenie getta. Zamieniona została przez Niemców na stajnię dla koni i magazyn, dzięki czemu przetrwała. Po wyzwoleniu Warszawy pośród morza ruin pokrywających teren getta, stała właśnie Synagoga. Mimo, iż poważnie uszkodzona szybko odzyskała po wojnie swoje znaczenie. 
Obecnie to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również ważny ośrodek kultury żydowskiej. Wnętrze synagogi składa się z sali głównej i przedsionka, w którym umieszczona jest misa z kranem służąca do rytualnego obmywania rąk przed wejściem do sali modlitw. W sali tej, na wschodniej ścianie znajduje się szafa w kształcie kolumnowego portyku - bramy do niebios. Przechowywane są w niej zwoje Tory czyli Pięcioksiąg - pięć pierwszych ksiąg Biblii. Sala modlitw w synagodze Nożyków przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn. 
Synagogę można zwiedzać codziennie oprócz sobót w godzinach: pon.-pt. 9.00-20.00, niedz. 11.00-20.00. Wstęp płatny - 6 PLN/os.


Get it on Google Play