Nadszaniec bastionu VII, Zamość

Nadszaniec jest monumentalną, dwukondygnacyjną budowlą z czerwonej cegły z kamiennymi arkadami, boniami i gzymsami oraz obramieniami okien i przejazdów. Zamiast dachu przykrywa go nasyp ziemny, a wodę deszczową odprowadzają charakterystyczne kamienne rzygacze. Wybudowany został w latach 1825-30 w szyi bastionu VII. W czasie pokoju nadszaniec był koszarami, a podczas oblężenia zamieniał się w potężną działobitnię ze strzelnicami na obu kondygnacjach. Dodatkowo działa wtaczano na przykrywający go nasyp ziemny. Wygięta półkoliście ściana gmachu od strony bastionu pozwalała na koncentrację ognia artyleryjskiego na przedpolu będącym na osi bastionu, znajdującym się dotąd w martwym polu ostrzału. Wnętrze budowli na obu kondygnacjach podzielone jest korytarzem z dwoma rzędami pomieszczeń.

Obecnie w nadszańcu jest kilkadziesiąt sklepów, restauracja i ekspozycja muzealna. Główna brama nadszańca prowadzi na plateau bastionu VII, a ustawione tam działa przypominają o militarnym charakterze budowli.

Galeriami strzelniczymi, kazamatami i tajemniczymi przejściami pod kurtyną, bastionem i nadszańcem prowadzi Podziemna Trasa Turystyczna.


Get it on Google Play