Stadion Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie powstał na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Znajduje się blisko Starego Miasta i ścisłego centrum. Widać go dobrze z wielu miejsc w Warszawie, doskonale prezentuje się z placu Zamkowego, a spacer spod Pałacu Kultury i Nauki pod sam stadion zajmuje niecałe pół godziny. 

Biało-czerwona elewacja korony stadionu nawiązuje do polskich barw narodowych. W najwyższym miejscu arena góruje 50 metrów nad murawą. Na trybunach mieści się 58 tysięcy osób – tj. o 10 tysięcy więcej niż mieszka na Żoliborzu. W obrębie obiektu znajduje się ponad 3 tysiące pomieszczeń – duże centrum kongresowe, sale wystawiennicze, liczne biura i inne. 


Atutem stadionu jest rozsuwany dach. Jego otwieranie trwa ok. kwadransa i samo w sobie staje się widowiskiem. Stadion został wzniesiony nie tylko z myślą o imprezach sportowych, ale także jako miejsce do prezentacji wielkich widowisk artystycznych i organizacji różnorodnych imprez masowych. W tym celu dach jest wyposażony w specjalną membranę, pełniącą funkcję akustyczną, która podczas koncertów wzmacnia dźwięk. Tuż pod dachem są zamocowane cztery ultranowoczesne ekrany LED, każdy o powierzchni 200 m², dzięki którym można oglądać w świetnej jakości zbliżenia tego, co dzieje się na boisku lub na scenie. 

Na Stadionie Narodowym znajduje się także ekumeniczna kaplica.


Get it on Google Play